Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
- Regulamin określa prawa i obowiązki Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku Jednoosobowej Spółki Gminy Prudnik z o.o. z siedzibą w Prudniku, ulica Poniatowskiego 1, oraz prawa i obowiązki Odbiorców usług wynikające z art. 19 ust 2 ustawy.
- Ilekroć w niniejszym regulaminie używa się określeń:
1) ”Ustawa” należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2006r. Nr 123 poz. 858),
2) „Odbiorca” należy przez to rozumieć odbiorcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy,
3) „Zakład” należy przez to rozumieć Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku Jednoosobową Spółkę Gminy Prudnik z o.o..
§2
Zakład wykonuje swoją działalność w oparciu o zezwolenie na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków udzielone decyzją Burmistrza Prudnika nr IK-IX/6210/1/2003 z dnia 13 stycznia 2003 r.
§3
Odbiorca wody powinien racjonalnie gospodarować wodą i używać ją zgodnie z przeznaczeniem oraz warunkami wynikającymi z zawartej umowy.
Rozdział II
Minimalny poziom świadczonych usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków
§4
Zakład zapewnia następujący minimalny poziom usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków:
1) dostarcza Odbiorcom w sposób ciągły wodę, a jej jakość do spożycia przez ludzi potwierdza okresowo – nie rzadziej niż raz na kwartał – w informacjach złożonych Burmistrzowi Prudnika,
2) minimalne ciśnienie wody na przyłączu wodociągowym przy wodomierzu gółwnym nie powinno być niższe niż 0,2 MPa lub nie niższe od określonego w warunkach przyłączenia do sieci wodociągowej,
3) niezwłocznie likwiduje awarie urządzeń wodociągowej oraz ich skutki,
4) okresowo legalizuje wodomierze główne,
5) odbiera w sposób ciągły przez posiadane urządzenia kanalizacyjne ścieki bytowe, przemysłowe oraz opadowe i roztopowe,
6) niezwłocznie likwiduje awarie urządzeń kanalizacyjnych oraz ich skutki.
Rozdział III
Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług
§5
- Wniosek o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków osoba ubiegająca się o jej zawarcie składa w siedzibie Zakładu dołączając do wniosku protokół odbioru przyłączy podpisany przez przedstawiciela Zakłądu oraz powykonawczą inwentaryzacje geodezyjną przyłączy.
- Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków winna w szczególności zawierać postanowienia określone w art. 6 ust. 3 Ustawy oraz wskazywać miejsce publikacji Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
- W umowach dotyczących odprowadzania ścieków przemysłowych zakład uwzględnia postanowienia wynikające z rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 14.07.2006r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (Dz.U z 2006r. Nr 136 poz. 964).
- W umowie określa się termin, w którym Zakład ma prawo wypowiedznia umowy właścicielowi lub zarządcy budynku wielolokalowego, jeżeli w trakcie jej obowiązywania wystąpią warunki uniemożliwiające jej spełnienie, w szczególności warunki uniemożliwiające ustalenie należności za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki dla poszczególnych Odbiorców usług w tym budynku.
§6
- Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków może być zawarta na czas nieokreślony lub określony.
- Umowa winna określać przypadki jej rozwiązania.
§7
Ponowne przyłączenie do sieci, po wcześniejszym odcięciu dostawy wody lub zamknięciu przyłącza kanalizacyjnego następuje po złożeniu przez Odbiorcę wniosku o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków.
Rozdział IV
Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach
§8
- Taryfa obowiązująca w dniu zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków stanowi załącznik do tej umowy.
- W rozliczeniach strony umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków obowiązane są stosować aktualnie obowiązującą taryfę zatwierdzoną uchwałą Rady Miejskiej w Prudniku, bądź wprowadzoną w trybie art. 24 ust. 8 Ustawy.
- Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków.
- Zapłata za dostarczoną wodę lub odprowadzone ścieki wnoszona jest za okres obrechunkowy określony w umowie, w której określone są również skutki niedotrzymania terminu zapłaty i sposób uiszczenia opłat.
Rozdział V
Warunki przyłączenia do sieci
§9
Techniczne możliwości świadczenia usług przyłączenia nieruchomości do sieci uwarunkowane są ustuowaniem nieruchomości względem sieci oraz zdolnością dostawy wody z istniejącej sieci wodociągowej i przepustowości sieci kanalizacyjnej.
§10
- Osoby obiegające się o przyłączenie do sieci składają pisemny wniosek o przyłączenie i określenie warunków przyłączenia, zwanch dalej „warunkami przyłączenia”. Wzór wniosku ustala Zakład.
- W przypadku, gdy zamierzenia inwestycyjne właścicieli lub zarządów nieruchomości wyprzedzają plan inwestycyjny Zakładu, przyłączenie do sieci następuje na podstawie umowy o przyłączenie, której projekt sporządza Zakład.
- Wniosek, o którym mowa w ust.1 powinien w szczególności zawierać:
1) dane dotyczące identyfikacji wnioskodawcy,
2) adres podłączanej nieruchomości,
3) rodzaj podłączenia (wodociągowe, kanalizacyjne),
4) informacje w sprawie ilości zapotrzebowania na wodę oraz ilości, rodzaju i jakości odprowadzanych ścieków,
5) datę i podpis wnioskodawcy. - Do wniosku Odbiorca ubiegający się o przyłączenie o sieci załącza:
1) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, której dotyczy wniosek, a w przypadku nieruchomości o nieuregulkowanym stanie prawnym, opis jego statusu prawnego w stosunku do nieruchomości,
2) aktualną mapę sytuacyjną, określająca usytuowanie nieruchomości względem istniejących sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.
§11
- Zakład określa warunki przyłączenia i przekazuje je wnioskodawcy w terminie nie dłuższym niż 30 dni id dnia złożenia wniosku.
- Warunki przyłączenia są ważne 2 lata od dnia ich wydania.
- Warunki przyłącznia określają:
1) miejsca i sposób przyłączenia sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej z instalacjami Odbiorcy,
2) maksymalne dobowe i godzinowe oraz średnie dobowe zapotrzebowanie na pobór wody,
3) miejsce zainstalowania wodomierza głównego oraz oraz miejsce zainstalowania urządzenia pomiarowego liczącego ilość odprowadzanych ścieków,
4) minimalne ciśnienie wody w pobliżu nieruchomości,
5) dopuszczalną ilość i jakość odprowadzanych ścieków,
6) wymaganie wynikające z przepisów prawa budowlanego lub inneych przepisów,
7) termin ważności warunków przyłączenia.
§12
Przyłaczenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej może nastąpić po spełnieniu warunków przyłączenia, o których mowa w §11, a w przypadku zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, po spełnieniu warunków w niej określonych.
Rozdział VI
Techniczne warunki określające możliwość dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych
§13
Informacje dotyczące dostępu do usług wodociągowych lub kanalizacyjnych przyszli odbiorcy usług mogą uzyskać w:
1) Urzędzie Miejskim w Prudniku, który udostępnia nieodpłatnie wgląd w:
a) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Prudnik,
b) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
2) Siedzibie Zakładu przy ul. Poniatowskiego 1 w Prudniku, który udostępnia nieodpłatnie wgląd w:
a) wieloletnie plany rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
b) regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków,
c) zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
§14
- Informacje dotyczące bieżącej działalności Zakładu, zakresu świadczonych usług, obowiązujących taryf i cenników oraz sposobu załatwiania spraw można uzyskać codzieniennie od poniedziałku do piątku w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Poniatowskiego 1, od godziny 7:00 do godziny 15:00.
- Informacje, o których mowa w ust. 1 są dostępne na stronie internetowej www.zwikprudnik.opalnet.pl.
Rozdział VII
Sposób dokonywania odbioru wykonanego przyłącza
§15
- Warunki przyłączenia, względnie umowa o przyłączenie stanowi podstawę do rozpoczęcia realizacji prac projektowych oraz budowlano-montażowych.
- Określone w warunkach przyłączenia lub umowie o przyłączenie próby i odbiory częsciowe oraz końcowe są przeprowadzane prxzy udziale upoważnionych przedstawicieli stron.
Wyniki prób i odbiorów, o których mowa w ust. 2 są potwierdzane przez strony w protokołach, których wzory, uwzględniając postanowienia §16, określa Zakład.
§16
- Odbiór przyłącza dokonywany jest na podstawie końcowego protokołuodbioru technicznego według zasad określonych w warunkach przyłączenia względnie umowie o przyłączenie.
- Protokól odbioru technicznego przyłącza powinien zawierać co najmniej:
1) date odbioru,
2) przedmiot odbioruz wyszczegolnieniem przezmaczenia przyłącza, jego średnicy, materiałów z których jest wykonany oraz jego długości,
3) rodzaj odprowadzanych ścieków dla przyłącza kanalizacyjnego,
4) skład komisji, w tym: wykonawcę i użytkownika,
5) adres nieruchomości, do której wykonano podłącznie,
6) podpisy członków komisji. - Protokół końcowy stanowi potwierdzenie prawidłowości wykonania podłączenia i jedo podpisanie przez strony upoważnia Odbiorcę do złożenia posemnego wniosku o zawarcie umowy.
Rozdział VIII
Sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków
§17
- Zakład zobowiązany jest do udzielenia Odbiorcom informacji dotyczących występujących zakłóceń w zaopatrzeniu w wodę lub odprowadzaniu ścieków oraz awarii urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych.
- Wstrzymanie dostawy wody lub odprowadzania ścieków może nastąpić bez uprzedniego zawiadomienia Odbiorców, gdy występuą warunki stważające zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska albo uniemożliwiające świadczenie usług.
- O wstrzymaniu dostawy wody lub odprowadzania ścieków Zakład informuje Odbiorców niezwłocznie, w sposób zwyczajowo przyjęty.
§18
- O planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody oraz przewidywanym obniżeniu jej jakości wynikających z planowanych prac inwestycyjnych lub remontowo-konserwacyjnych, zakład zawiadamia Odbiorców przez umiesczenie ogłoszeń w rejonie wystąpienia zakłóceń, conajmniej dwa dni przed ich wystąpieniem.
- O wystąpieniu zakłóceń, o których mowa w ust. 1 o szerszym zasięgu, Zakład zawiadamia Odbiorców za pośrednictwem prasy lokalnej conajmniej na dwa dni przed ich wystąpieniem.
§19
W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Zakład zapewnia zastępczy punkt poboru wody i informuje Odbiorców o jego lokalizacji i warunkach korzystania.
§20
Zakład zawiadamia Odbiorców o planowanych zmianiach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków z conajmniej 12 miesięcznych wyprzedzeniem.
§21
Zakład może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w przypadkach i na warunkach określonych w art. 8 Ustawy.
Rozdział IX
Stanadardy obsługi Odbiorców usług
Sposób załatwiania reklamacji oraz wymiana informacji w zakresie zakłóceń w dostawie wody i odprowadzaniu ścieków
§22
Zakład zapewnia odpowiedni poziom obsługi klienta przez:
1) Utworzenie Biura Obsługi Klienta, o którym mowa w §14.1 regulaminu.
2) Udzielenie informacji dotyczących realizacji oferowanych usług oraz informacji o obowiązujących taryfach.
§23
Jeżeli strony nie ustaliły w umowie o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków inaczej, w zakresie udzielania przez Zakład informacji i odpowiedzi w związku z niedotrzymaniem ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody lub wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej scieków, udzielenie tych informacji na żądanie Odbiorców następuje w ciągu:
1) natychmiast w sprawie zaistniałych awarii wodociągowych lub kanalizacyjnych,
2) 12 godzin – na telefoniczne żądanie określenia przewodywanego terminu usunięcia przerw i zakłóceń w świadczeniu usług,
3) 7 dni – na pisemne żądanie usunięcia przerw i zakłóceń, o których mowa powyżej,
4) 14 dni – na pisemne i telefoniczne skargi i zażalenia, wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
§24
- Odbiorca ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług orazy wysokości oplat za usługi.
- Reklamacje, o którycj mowa w ust. 1, wnoszone są na piśmie przez zainteresowanego w siedzibie Zakłądu przy ul. Poniatowskiego 1 w Prudniku, listem poleconym lub za pomocą poczty elektronicznej pod adres: .
- Reklamacja powinna zwierać:
1) imię i nazwisko albo nazwę lub firmę oraz adres Odbiorcy,
2) przedmiot reklamacji,
3) przedstawienie okoliczności uzasadniających reklamację,
4) zgłoszenie roszczenia o odszkodowanie,
5) numer i datę umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków,
6) podpis Odbiorcy. - Zgłoszona reklamacja wymaga potwierdzenia jej przyjęcia oraz ewidencji w rejestrze reklamacji Zakładu.
- Zakład rozpatruje reklamację niezwłocznie, nie dłużej jednak, niż w terminie 14 dni od dnia jej wniesienia
- W sytuacji, w której załatwienie reklamacji wymaga udziału innych podmiotów, termin określony w punkcie 5 może być przedłużony do 30 dni.
- Zakład udziela odpwiedzi na reklamację w formi pisemnej. Odpowiedz ta winna zawierać:
1) rozstrzygnięcie o uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia reklamacji,
2) powołanie podstawy prawnej,
3) pouczenie w sprawie możliwości dochodzenia roszczeń w innym trybie.
Rozdział X
Warunki dostarczania wody na cele przeciwpożarowe
§25
- Woda do celów przeciw pożarowych jest dostępna z urządzeń wodociągowych, posiadanych przez porzedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne, a wszczególności z hydrantów zainstalowanych na sieci wodociągowej.
- Uprawnionymi do poboru wody na cele przeciwpożarowe z sieci będącej w posiadaniu Zakładu są:
1) Państwowa Powiatowa Straż Pożarna w Prudniku,
2) Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie Gminy Prudnik.
§26
- Uprawnieni do poboru wody na cele przeciwpożarowe z sieci będącej w posiadaniu Zakładu zobowązani są do składania bieżących informacji o ilości wody zużytej na te cele, nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Rozliczenia za wodę pobraną na cele przeciwpożarowe dokonywane są okresowo, nie rzadziej niż raz na kwartał.
Rozdział XI
Przepisy końcowe
§27
W sprawach nie objętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2006r. Nr 123 poz. 858), wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie.
§28
Zakład zobowiązany jest do udostępnienia niniejszego regulaminu na każde żądanie Odbiorcy.
§29
Zmiany w regulaminie wprowadza się w trybie właściwym dla jego uchwalenia.
§30
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Prudnika.
§31
Traci moc uchwała Nr XLV/533/2006 Rady Miejskiej w Prudniku z dnia 26 stycznia 2006r. w sprawie uchwalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
§32
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Wersja XML